Duży nacisk kładziemy na leczenie i rehabilitację dzieci i niemowląt. Najmłodsi także są narażeni na wady i choroby postawy, niesprawności neurologiczne lub jakąkolwiek inną deformację aparatu ruchu. Niezależnie od tego, czy są one spowodowane czynnikami genetycznymi, czy są wynikiem jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, w wielu przypadkach jest możliwa sprawna i efektywna rehabilitacja.
Mamy wielkie szczęście, że postęp wiedzy o rozwoju człowieka – już od momentu przyjścia na świat – daje nam możliwość podejmowania działań terapeutycznych na bardzo wczesnym etapie życia. Już wcześniaki mogą być poddawane rehabilitacji, dzięki której jesteśmy w stanie polepszyć lub uruchomić ważne funkcje ośrodkowego układu nerwowego, które bez tego byłyby „uśpione”.
To bardzo ważne, by ewentualne zaburzenia rozwoju psychoruchowego lub zachowań emocjonalnych zidentyfikować jak najwcześniej – i wyeliminować je od razu, nawet jeśli sprawiają wrażenie niegroźnych. W przeciwnym razie problem może się powiększać, a w późniejszym okresie życia spowodować nawet trudności wychowawcze. Niemowlęta z zaburzeniami neurologicznymi zazwyczaj źle sypiają, nie mogą odpowiednio odpocząć, a przez to są niecierpliwe i marudne także w trakcie karmienia. Gdy podrosną, mogą być nadmiernie pobudzone, ruchliwe lub nadwrażliwe, a nawet agresywne w stosunku do innych dzieci. Takie zachowania mogą być znakiem niedojrzałości układu nerwowego, który nie potrafi poradzić sobie z prawidłowym odbiorem i przetworzeniem bodźców z otoczenia. Dzieci z podobnymi problemami często szczerze chcą być uprzejme i grzeczne, ale zaburzenia ciągle im w tym przeszkadzają, co staje się przyczyną nieporozumień i przygnębienia zarówno ich, jak i rodziców oraz bliskiego otoczenia.
Kiedy reagować?
Jeśli maluch często pręży kończyny, w łóżeczku układa się asymetrycznie lub bardzo mocno się odgina, może to oznaczać, że przyda się pomoc terapeuty. Uwagę powinniśmy zwrócić także, gdy niemowlę nie radzi sobie z ustabilizowaniem swojego ciała na podłożu albo protestuje przy próbie położenia go na brzuszku. Natomiast w okresie szkolnym i przedszkolnym warto zwrócić się do specjalisty, jeśli obserwujemy częste „wyłączenia się” dziecka z rzeczywistości, zapatrzenia w jeden punkt, częste moczenie nocne lub bóle głowy i brzucha.
W Centrum Rehabilitacji Ruchowej Kinetik zajęcia prowadzone są indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb każdego malucha. Personel posiada odpowiednie wykształcenie, duże doświadczenie merytoryczne i predyspozycje do pracy z małymi dziećmi. Potrafimy szybko i precyzyjnie rozpoznać różnego typu zaburzenia wieku rozwojowego, a także znaleźć jak najlepsze rozwiązanie takiej sytuacji. Chętnie pomożemy Państwu zrozumieć przyczyny trudności i jak najszybciej je wyeliminować. Kochamy pomagać maluchom i robimy to już od wielu lat!
Pod nasze skrzydła trafiają mali pacjenci o różnych przypadłościach – wymagający gimnastyki korekcyjnej, z zaburzeniami neurologicznymi, przepukliną, porażeniem splotu barkowego, skoliozą czy wadami stóp – i w różnym wieku. Od niemowląt przez małe dzieci po nastolatki. Oprócz diagnostyki, terapii i rehabilitacji maluchów dodatkowo oferujemy Państwu profesjonalny instruktaż pielęgnacyjny oraz przyuczenie do wykonywania ćwiczeń polepszających prawidłowy rozwój organizmu dziecka.
Rehabilitacja niemowląt
Kinetik przeprowadza wielokierunkową fizjoterapię najmłodszych (fizjoterapię pediatryczną).
Proponujemy terapię niemowląt:
- zagrożonych rozwojem mózgowego porażenia dziecięcego (dotyczy również wcześniaków),
- z zaburzeniami napięcia, asymetrią posturalną, opóźnieniem psychoruchowym (dotyczy również wcześniaków),
- z wrodzonymi wadami stóp (stopa końsko-szpotawa, stopa końska),
- z kręczem szyi,
- z dziecięcym porażeniem mózgowym,
- z okołoporodowym uszkodzeniem splotu barkowego,
- z wadami wrodzonymi (przepuklina oponowo-rdzeniowa, artrogrypoza, achondroplazja itp.),
- z zespołami genetycznymi (zespół Downa, zespół Lowe’a, zespół Pradera-Williego).
Dodatkowo zapewniamy:
- ocenę i prognozę rozwoju psychoruchowego wcześniaków i niemowląt (także z tzw. grup podwyższonego ryzyka),
- porady dla rodziców dotyczące prawidłowej pielęgnacji oraz prostych ćwiczeń i zabaw.
Wśród wykorzystywanych przez nas metod jest metoda Vojty, terapia sensoryczna i NDT Bodath.
Gimnastyka korekcyjna
Według statystyk około 70% dzieci w wieku szkolnym jest zagrożonych deformacją aparatu ruchu czy wadami postawy. Zagrożenie wyeliminować mogą działania profilaktyczno-lecznicze, takie jak gimnastyka korekcyjna.
Dzięki naszym grupowym ćwiczeniom korekcyjnym Twoje dziecko:
- pozna własną sylwetkę i dostrzeże ewentualne odchylenia od prawidłowej postawy ciała,
- wytworzy nawyki prawidłowego trzymania sylwetki.
Odpowiedni dobór zabaw i gier ruchowych oraz opieka wykwalifikowanej kadry pomoże w skorygowaniu i zapobieżeniu wadom postawy. Na trwających zwykle 40-60 minut zajęciach uaktywniamy układy: oddechowo-krążeniowy, nerwowy, kostno-stawowy i mięśniowo-więzadłowy.